Debatt

Øyvind Randmæl-Warpe, gruppeleder i Høyre skriver i sitt innlegg at dette handler om å prioritere kommunens kjerneoppgaver..

Invester i bestemor, ikke i skog!

Øyvind Randmæl-Warpe

Debattinnlegget gir uttrykk for skribentens holdning.

Gruppeleder, Kongsvinger Høyre

Takk til Bjørn Taalesen for en kommentar som tydeliggjør det viktigste poenget: Høyre mener alvor når vi sier at kommunens økonomi må på rett kjøl – og at det krever prioritering. Spesielt med de store utfordringene vi har foran oss.

For Høyre handler dette om å prioritere kommunens kjerneoppgaver; Å sørge for gode og trygge tjenester til våre eldre er en av kommunens aller viktigste oppgaver. Å eie og drive skog er ikke det. Samtidig vet vi at Kongsvinger står overfor et akutt behov for nye sykehjemsplasser. Derfor har Høyre foreslått å selge deler av kommuneskogen – som et av flere konkrete tiltak for å kunne bygge og drifte de sykehjemsplassene vi trenger.

Et slikt salg kan gi et betydelig bidrag til investeringsbudsjettet og redusere behovet for låneopptak og renteutgifter– mindre gjeld betyr lavere kostnader for kommunen hvert eneste år. Skogsdrift i privat regi vil også gi skatteinntekter, både i form av inntektsskatt og formuesskatt. I dag kommer det ingen skatt inn fra kommuneskogen. I tillegg krever driften av kommuneskogen et halvt årsverk i kommunens budsjetter. Og skogen vil fortsatt være der – bare med en annen lokal eier. Dette kan også være et nødvendig steg for å oppfylle foryngelsesplikten, som kommunen i en årrekke ikke har tatt på alvor – og som har vist at kommunen ikke har vært en like god skogseier som vi forventer av private."

Taalesens antydninger om at Høyre opererer med feilaktige verdivurderinger faller på sin egen urimelighet. Naturligvis har vi innhentet og brukt både fagkunnskap og tilgjengelig dokumentasjon før vi anslår verdien av skogen. 100 millioner kroner var faktisk et svært forsiktig og foreløpig estimat. Et moderat anslag på verdien av kommuneskogen, hvor 2000 mål med sentrumsnær skog holdes utenfor, vil antagelig være på 130 millioner. Og i Høyre har vi ikke for vane å operere med ønsketenkning i budsjettsammenheng.

I Kongsvinger trenger vi 60 nye sykehjemsplasser. Det aller meste av kostnadene må kommunen dekke selv, og driften er beregnet til 2,1 millioner kroner per plass – hvert år. Det betyr at vi må gjøre tøffe valg. For selv om vi mener behovet er åpenbart, kommer det ikke 126 nye millioner kroner hvert år fra regjeringen bare fordi vi ønsker det. Disse pengene må vi finne selv i egne budsjetter.

I Kongsvinger har vi valgt å beholde dagens kostnadsnivå for barnehage og skole, selv om elevtallet og tilhørende inntekter har gått ned.
- Men flertallet har bundet seg til å frede barneskolestrukturen ut perioden.

Kongsvingers nabokommuner sliter med det samme som oss: mangel på ansatte og krevende økonomi.
- Men arbeidet med å vurdere kommunesammenslåing fremstår som vanskelig.

Eiendomsskatten er allerede økt til maksimal sats – takket være Arbeiderpartiet og Pensjonistpartiet.
- Derfor finnes det ikke mer å hente der.

Forslaget vårt om å selge kommuneskogen er ikke nok alene. Vi jobber fortsatt med å finne inndekning for kostnadene knyttet til 60 nye sykehjemsplasser – 126 millioner kroner årlig. Men én ting er sikkert: Høyre akter ikke å bli sittende stille og klage på staten. Vi ønsker å ta ansvar, prioritere og gjøre konkrete grep som faktisk kan løse utfordringene.

For når vi må velge – og det må vi – da er svaret vårt klart:

Det er viktigere at kommunen kan ta vare på bestemor enn at kommunen skal eie og drive skog.

Powered by Labrador CMS