Debatt

– Når kommunen styrer mot 100 millioner i underskudd, trenger vi ikke høyere skatter og et styringsflertall som villeder velgerne sine, skriver Oskar Aanmoen (h) i dette debattinnlegget.

Pensjonistpartiet sikrer Kongsvingers innbyggere rekordstor eiendomsskatt

Oskar Aanmoen

Debattinnlegget gir uttrykk for skribentens holdning.

Kommunestyrerepresentant for Høyre

I budsjettet for 2024 vedtok Arbeiderpartiet, Pensjonistpartiet, SV og Rødt lavere renter og høyere overføringer fra staten. Det slo feil, og det har de heldigvis innrømmet selv at var en dårlig løsning for å få budsjettet til å gå i null. I budsjettet for året vi nå har begynt var det derfor eiendomsskatten som skulle økes maksimalt av det loven tillater.

At SV, Rødt og Arbeiderpartiet øker skattene er leit, men forventet. De har alltid ført en åpen politikk om å skatte i hjel både innbyggere og verdiskapere. De er i det minste ærlige, selv om jeg er uenig med politikken deres. Men, jeg hadde forventet mer av Pensjonistpartiet slik de brukte eiendomsskatten som en valgkampsak i siste kommunevalg.

I 2023 gikk Pensjonistpartiet til valg på å kunne samarbeide med alle partier i Kongsvinger. Valgnatten gjorde de det klart at de allerede hadde en hemmelig avtale med den sosialistiske blokken. Det er vanskelig å forstå at Pensjonistpartiet ikke forsto at eiendomsskatten kom til å gå opp med de samarbeidspartnerne de valgte seg i 2023. Det må de ha innsett, men det er tydelig de valgte makten og posisjonene. Lovnaden til velgerne kom tydeligvis i andre rekke.

I 2023 gikk Pensjonistpartiet til valg på å fjerne eiendomsskatten i Kongsvinger. Nå har de vært med på å sørge for at i 2027 vil Kongsvinger kommune inndra 102 millioner kroner i eiendomsskatt fra sine innbyggere.

Egentlig burde jeg vel ikke være spesielt overrasket over Pensjonistpartiets forkjærlighet for eiendomsskatten. For ser vi på historikken har Pensjonistpartiet en lang historie med å tale mot eiendomsskatten i offentligheten og så stemme for å øke den i budsjettmøtene. I 2020 fremmet Pensjonistpartiet kommunedirektørens innstilling til budsjett uten endring. Det forslaget innebar en kraftig økning av eiendomsskatten. I 2023 økte ikke selve skatten, men Pensjonistpartiet stemte likevel for en økonomiplan som tilsa en kraftig økning senere. Så, nå i 2025 kommer den økningen.

Eiendomsskattens klamme grep om Kongsvingers innbyggere er bygget på et politisk svik mot egne velgere

Med andre ord: 3 av de siste 5 årene har Pensjonistpartiet stemt for å øke skatten. Pensjonistpartiets varaordfører var ærlig og sa det selv i debatten om eiendomsskatten: «Når vi etablerte dette samarbeidet med Arbeiderpartiet, Rødt og SV. Så er jeg veldig glad for at vi har valgt den sida». Jeg mistenker at mange av de pensjonistene som stemte på PP i håpet om lavere eiendomsskatt ikke deler varaordførerens omfavnelse av rød skattepolitikk.

Selv om Pensjonistpartiet nå vil få rekordmange eiendomsskattekroner er det en ting de ikke har igjen i denne saken – og det er politisk troverdighet. Eiendomsskattens klamme grep om Kongsvingers innbyggere er bygget på et politisk svik mot egne velgere.

De velstående rammes ikke av denne skatten, de vil ha råd til å bære den ekstra byrden. Eiendomsskatten er først og fremst et slag i ansiktet på de med lav inntekt, de uføre, pensjonister og enslige huseiere. Når skal de styrende politikerne forstå dette? Økt eiendomsskatt er et direkte angrep på helt vanlige folks økonomi.

Eiendomsskattens usynlige pris er at det vil bli vanskelige for førstegangskjøpere å skaffe seg sin første bolig, og potensielt nye innbyggere vil nok revurdere sine planer om å flytte til kommuner hvor eiendomsskatten er tyngst.

I valgperioden 2019-23, da de borgerlige partiene styrte kommunen, gikk eiendomsskatten ned med 15% og vi gikk stødig mot en kontrollert avvikling av skatten. For 2025 leverte Høyre sammen med sine samarbeidspartnere et budsjettforslag som hadde latt promillesatsen stå på stedet hvil. Dette stemte Pensjonistpartiet ned sammen med Arbeiderpartiet, Rødt og SV. Det er helt tydelig at Pensjonistpartiet i Kongsvinger har blitt et parti med god forankring i den sosialistiske blokken.

Det er nok mange innbyggere som har regnet litt på hvor mye mer de må betale for å eie sin bolig i årene som kommer. La det ikke være noen tvil, om Høyre hadde fått sin vilje skulle du, skattebetaleren, sittet igjen med mer av dine egne penger!

I 2027 vil eiendomsskatten utgjøre 102 millioner av kommunens budsjett, men jeg øyner et håp, for det året er det atter en gang kommunevalg.

La oss håpe byens innbyggere gir mandat til å fortsette endringen Høyre var med på i 2019-23 med å senke, ikke øke, innbyggernes utgifter.

Når kommunen styrer mot 100 millioner i underskudd, trenger vi ikke høyere skatter og et styringsflertall som villeder velgerne sine. Da trenger vi en slankere og bedre driftet kommune!

Powered by Labrador CMS